Żeglarstwo


Żeglarstwem nazywano niegdyś sposób transportu. Na chwilę obecną natomiast jest to specyficzna dziedzina sportowa, która zaliczana jest do sportów typowo wodnych, przez wielu również i sportów ekstremalnych. Jest to też specyficzny typ turystyki. Co więcej, warto wspomnieć, iż niektórzy ludzie traktują tenże rodzaj rekreacji jako pasję i wciągające hobby. W zakresie żeglarstwa organizowanych jest sporo rozlicznych rodzajów form szkoleniowych skierowanych do oficerów, kapitanów oraz marynarzy. Co więcej warto też mieć na względzie fakt, że żeglarstwo opiera się przede wszystkim na napędzaniu żaglówek siłą wiatru. Co więcej można mówić o rozlicznych wariantach charakterystycznych typów żeglarstwa. Wśród nich wydziela się windsurfing czy kitesurfing z oryginalnymi deskami. Ponadto jest także model żeglarstwa na jachtach a nie tylko na żaglówkach.
Na tejże podstawie wyróżnia się przede wszystkim jachting – jest to element, który zajmuje się sportowym pływaniem oraz pływaniem turystycznym. Co więcej, istnieje też szereg rozlicznych wariantów żeglarstwa, nie tylko na wodzie ale co bardzo oryginalne również i poza nią. Na tej podstawie mówi się o żeglarstwie lodowym chociażbym czy lądowym. Wśród tejże dyscypliny sportowej istnieje silna klasyfikacja, jaka opiera się na podziale pod względem kilku kryteriów w tym miejsca, akwenu, rodzaju czy sprzętu. I tak biorąc pod uwagę miejsce mowa o żeglarstwie lądowym, lodowym czy wodnym.
Patrząc na aspekt akwenu a więc obszaru na śródlądowe i morskie, zaś przy rodzaju na regatowe i turystyczne. Co do sprzętu z kolei mówi się o takich akcesoriach jak żaglowóz, deska, łódź czy bojler.